Fullmetal Alchemist Türkiye  
Karakterler

 
Tüm Karakterler


Elric Ailesi

Hohenheim
Ed ve Al'ın babasıdır. Simyayı dönüşüm çemberi olmadan kullanabilir ve zamanın bir efsanesidir. Ed annesini terk ettiği için ona karşı bir kin duyar. Dante ile Hohenheim'in geçmişte olan bir ilişkisinden bir çocuk olur ve merkür nedeniyle zehirlenir ve ölür ama daha sonra bir homunculus olarak yeniden dirilir: Envy. Bununla beraber o Dante'yi bırakarak hayatına Trisha Elric ile başlayarak şimdiye kadar sevdiği tek kadın olduğunu belirtir.

O filozof taşını Dante gibi oluşturdu ve onun yaşaması için başka bedenlere ruhunu sürekli olarak dönüştürmek için kullandı. Bununla beraber Dante'den farklı olarak hohenheim'in ebediyen yaşamak için gerçekten bir niyeti yoktu. O oğullarının Dante'nin planlarında olduğunu öğrenince oğullarını koruma niyetinden başka bir niyeti olmadı.

Trisha Elric

Elric kardeşlerin annesidir, kocasının gidişinden beri iki oğluna tek kendisi bakmaktadır.Edward Elric
Hikayenin oldukça karanlık bir geçmişi olan kahramanıdır. Simyayı dönüşüm çemberi olmadan kullanabilen birçok insan arasında tek zeki kişidir. O küçük kardeşi Al ile annesini geri getirmeyi denemişti. Deney başarısız oldu ve sağ kolunun ve sol bacağının kaybolmasına hatta Al'ın tüm bedeninin silinmesine sebep oldu. Bilincini kybetmeden önce Al'ın vücudunu simyayı kullanarak Al'ın ruhunu zırhlı bir şovalyeye kaydetti. Edward bu deney sonucu yeni bir hedef belirler. Al'ın eski vücudunu geri getirmeyi denemek için Al ile beraber yola çıkarlar. Ellerini birbirine çarparak avuç içleri arasında bir dönüşüm çemberine biçim verir gibi simya kullanır. Mangada ilk dönüşüm çemberi olmadan denemesi Al'ın ruhunu zırha kaydetmesiyle başladı.

Alphonse Elric
Edward Elric'in duygusal ve kibar genç kardeşidir. Simyada çok başarılıdır fakat dönüşüm çemberi olmadan simya kullanamaz. O tüm vücudunu annesini yeniden geri getirme girişiminde kaybetmiştir ve şimdi abisinin onun ruhunu zırhlı bir aracın içinde korumasından beri zırhlı bir araç içinde yaşar. Abisini vücudunu normale geri getirme yöntemini bulma yolunda takip eder fakat nadiren kendisi abisinin elinin ve ayağının geri getirme dileğine konsantre olur. Al en genç kardeş olmasına rağmen zırha sahip olduğundan beri Edward'dan daha büyük olduğu zannedilir. Al koku, tat, hissetme gibi duyguları hissedemez. (Hatta uyumadan yemek yemeden bile yaşar) fakat anlaşıldığı gibi görebilir duyabilir ve konuşabilir. Al abisi gibi bir simyacı olmak ister.

Pinako Leschber
Geçmişi pek bilinmemektedir fakat o genç iken onun ünlü bir oto-zırhçı olduğunu Tommy Leer bilmektedir. 20'li yaşlarında onunla evlenir ve Sarah Lescber doğar. Sara Winry'nin annesidir ve Sarah ölünce Winry, Pinako ile yaşamaya başlar. Pinako kısa boylu bir kadın olarak gözükür fakat bundan önce tatlı, akıllı ve korkutucu bir kadındır.

Winry Rockbell
Ed ve Al'ın çok yakın çocukluk arkadaşıdır. Oto-mail yapma konusunda çok ustadır ve Ed'in kolu ve ayağı içinde oto-mail yapmıştır. Ed ile Winry arasında romantik havalar estiğide görülür. Elric kardeşler ilk simya denemelerinide Winry'ye bir oyuncak bebek yapmada denerler. Ailesi Ishbal Savaşı'nda doktor olarak görevliydiler fakat ailesi Roy tarafından ozaman öldürülür. (Manga versiyonunda Scar ailesini öldürmüştür Mustang değil).

Military

King Bradley
Animede kral King Bradley'dir, silahlı kuvvetlerde diğer resmi başkan adıda "Führer"dir. Dante tarafından yaratılmıştır, o ülkeyi kontrol etmektedir. Sol gözünde Ouroburos dövmesi bulunur ve bir yamayla onu kapatı. Onun "En son göz"ün verilmesinin sebebi ileride olacakları bütünüyle görmesini sağlamaktır. Dante onun en güzel yaratılış olduğunu düşünür. Dante'nin insan şeklinde yarattığı tek homunculustur (Ayrıca Wrath Izumi tarafından yapılır görünüşte onunde bu yeteneği vardı).Pride, Greed ve Envy'den daha gençtir, Sloth'tan, Wrath'tan ve Lust'tan büyüktür.

Roy Mustang
Roy ateş simyacısıdır ve Elric kardeşlerin yeteneğini tanıyan ilk kişidir. Ishbal Savaşı'nda baş kişilerden biridir ve Edward'ın ulusal simyacı olması için üyeliğe aldı. Animenin başlarında Mustang albay yüzbaşı rütbesindeydi ve teğmen Yoki'nin karışıklığını temizlemek için doğu topraklarına gönderildi. Ishbal savaşında aldığı canlar için vicdan azabı çekiyordu, bunların arasında Winry'nin ailesini öldürmeside bulunuyordu. (Mangada Rockbell ailesi Mustang tarafından öldürülmedi.)Dıştan kibirli, neşeli hileci gibi görünsede Mustang adımlarında çok akıllı davranan bir karakterdir. Asıl amacı Führer olmak ve devleti iyileştirmektir. Terfileri ve övgüleri açgözlülükle kapmaya çalışır ayrıca Ishbal'de yapmış olduklarından dolayıda suçunun bağışlanmasını ister. Hep açığa vurulmasada Havoc'tan çaldığı kadınlar için bile bile af dilemeyen Roy Riza için de içim içim yanıyordur...

Riza Hawkeye
Riza, Mustang'ın en güvendiği kişilerden biridir. O bir simyacı değildir. Animedeki giriş zamanlarında Riza merkez şehire tayin edilerek ikinci teğmen sırasında kaldı fakat Mustang gibi bir rütbe arttırıldı ve doğu bölgesine serinin erken zamanlarında yeniden atandı. Onun kendi sözlerinde Riza orduya girdi çünkü "Burada korumaya ihtiyacım olduğum biri var" (Roy'a istinaden). Her zaman çok ciddi ve disipli gibi görünsede Roy'a karşı açığa çıkmamış olan bir sevgiyi barındırır. Her zaman iki silah taşır ve iyi bir keskin nişancıdır. Black Hayate'yi eğitirken de silahlarını kullanarak disiplin yaratmayı tercih eder.

Maes Hughes
Maes Hughes araştırma bölümünün bir üyesidir ve Mustang ile yakın arkadaşlardır. Animedeki olduğu ilk zamanlarda binbaşı rütbesinde kaldı. Karısı Gracia'yı çok sever ve onun küçük kızı Elycia'nın resimlerini hep diğer insanların suratlarına iterek gösterir. Elric kardeşlere çok iyi davranır, Ed'in doğumgününde kutlamak için kendi evine davet etmiştir. Onun ordudaki rolü Roy'un yüksek rütbelere ulaşıp orduyu kontrol etmesi düşüncesine yardım etmektir. Hughes'in simya kullanma kabiliyeti yoktur.

Alex Louis Armstrong
Armstrong orduda Major Rank taşıyan bir askerdir. Güçlü kol simyacı olarak bilinmektedir çünkü onun simyası tamamen gücünden birleşerek düşmanlara karşı saldırı sağlar. O gerçekten çok zengin bir aileden gelmiştir. Aile üyeleri geçmişte yüksek ordu ve politik posizyonlardadır. Ailesi simya tekniklerinde çok gelişmiştir. Ayrıca kendi kabiliyetlerini ve gücünü göstermeyi çok sever. Elric kardeşleri Dr. Marcoh araştırmalarında takip etmiştir. Scar, Elric kardeşleri ve Dr. Marcoh'u köşeye sıkıştırdığında Armstrong ortaya çıktığında onların kaçışı için zamandan alır. O çok kibardır ve insan kalbini gerçekten önemser fakat Edward ve Al gibi bazen çocukça bile davranır. Ed onun bu tavırlarından kaçsada oysaki Al onu hep kucaklar.

Jean Havoc
Sigaradan hoşlanır ve çoğu zaman ağzında sigara ile görülür. Silah kullanabilen dürüst biridir. Roy ve alt rütbeden olanlarla iyi arkadaşlığı vardır. Görevlerinde sert bir adamdır ve birisinin onu yenmesine asla izin vermez. Havoc'un kadınlarla ilgili kötü şansı vardır. Mustang herzaman araya girerek çıktığı kişileri çalar. Komik bir olayda animede 37. bölümde Mustang, Havoc'a bir kız bulmak için onun kılığına girer ve onu yine Havoc'tan çalar ve Armstrong'un küçük kardeşi Katherine Havoc ile beraber olmak için gönüllü olur. Havoc Armstrong'un babasını yatay olarak annesini dik olarak ve Katherine'yi Armstrong'un peruk takmış hali gibi olarak hayal eder. Fakat gerçek Katherine'yi görünce çok sevinir ve bir çok ümide sahip olur. Katherine onu kabul etmez ve güçlü adamlardan hoşlandığını söyleyince Havoc komik katatonik bir hal olarak kalıntı şeklinde kalır.

Basque Grand
General Basque Grand demir kan simyacısıdır. Başka insanları simyasını kullanarak silaha dönüştürebilir. Grand ayrıca yürürlükten kaldırılmış merkezi 5. labovatuvarın bakımını üstlendiğinden beri filozof taşını yaratmayı amaçlamıştır. Ishbal Savaşı süresince Grand albay rütbesinde kaldı ve Bradley tarafından Ulusal Alchemist grubunun lideri olarak seçildi. Grand Marcoh'un araştırdığı bir şeyi Ishbal Savaşı'nda kullandı.

Maria Ross
Maria Ross Elric ve partneri Scar'ın merkez şehre dönüşü nedeniyle kardeşler merkez şehirde kaldıkları zaman boyunca onlara yardım etmek için görevlendirilir. Elric kardeşlere rehberlik yapmayı dener. 5. labovatuvardaki kırmızı madde Ed'i korkunç bir şekilde etkileyince Ed'i sakinleştirmek için hayatını riske atmıştır.

General Hakuro
Tüm general Hakuro orduda yüksek kıdemli subaylardan birisidir. O tatilden geri dönerken serinin başlangıcında bir kel tarafından rehine tutulur. Ulusal Simya Sınavı boyunca Edward'ın ve diğer kişilerin becerilerini test eden subayların arasındaydı. General Hakuro, Mustang ve Hawkeye'nin bir level atlamasını sağladı ve karşılığında Doğu Bölgesine Teğmen Yoki'nin karışıklığı temizlemesinde yardım etmeleri için gönderdi. O daha sonra Lior ordusunda lider olarak görüldükten sonra Envy kılık değiştirerek Prophet Cornello oldu ve sivil savaş içindeki insanları harekete geçirdi. Rose'u rehine olarak alan General Hakuro'ydu ve ona tecavüz edilmesi durumundan sorumlu olan kişiydi. Onun simya başlığı bilinmemektedir. Onun yanlızca askeri stratejisi bildiği görülür.

Frank Archer
Frank Ancher silahlı kuvvetler boyunca ekstra gözükenlerden (Hughes'i gömerken görülmesi gibi) Tuğgeneral Hughes'in yerine koyar. Zekadan görevlidir ve çok soğuk, sakin biridir. Savaştan hoşlanmaktadır ve gelecek tüm savaşlara karşı hazırlanmayı amaçlar. Posizyonunda ilerlemeyi amaçlamakla beraber ün kazanmak kafasına takılır.

Law (Roa)
Greed'i takip eden chimeralardandır.Bir boğaya benzer ve onun kadar kuvvetlidir. Boynuzlarını bir silah gibi kullanır ve streoidi kendisinden daha gelişmiş daha fazla boğa görünüşe sahip kişiliğe dönüştürme yeteneği vardır. O, Dante'den Greed'i almak için savaşınca homunculuslar tarafından öldürülmüştür. İngilizce dublajda adı Law olarak dönüştürülür.

Vato Farman
O, Mustang'ın güvenliğini koruyan ordu memurlarından birisidir. Sağlam bir belleği vardır, bilgiye karşı hassastır ama diğerlerine göre az bir tecrübelidir.


Heymans Breda
Heymans Breda satrançta çok iyidir ve Mustang'ın alt dereceden olan kişilerinden biridir. Alt derece rütbelilerle ara sıra oyun oynar. O ayrıca strateji oyunlarında çok iyidir, satranç, go ve shogi gibi. Köpeklerden de korkar..


Kain Fuery
Kain Fuery hayvanlardan ve diğer herşeyden hoşlanan nazik bir adamdır. O da Roy Mustang'ın alt seviyeli grubundan biridir. Fuery radyo sinyallerinde aşırı yeteneklidir.


Denny Brosh
Denny Brosh her zaman Lieutanant Ross ile görülür ve başkasının işine burnunu sokan bir tembeldir. O ayrıca Maria Ross'dan çok hoşlanmaktadır ve Ed ile bir benzerliği vardır. Ross gibi Alex Louis Armstrong'un altında çalışır.


Yoki
Youswell madenlerinden görevlidir ve rüşvetlerden geçerek yüksek posizyona çıkan biridir. Youswell halkı insanları çok fakirdir. O onların ücretlerini indirir ağır vergiler koyarak zorla toplar ve şehirlileri iflas ettirmektedir.

Edward'da bu bölgeyi araştırmak için tayin edilir. İnsanlara yardım etmek için ona simyadan yaptığı altınlara karşılık madenlere sahip olduğuna dair anlaşma imzalar ve bu anlaşma kağıdını orada barda yaşayan insan grubuna verir. Yoki daha sonra paraların sahte olduğunu görünce kendi koruması Lyra ile gelerek ona saldırır ama Lyra başarısız olur. Ishballiler askerleri hedef belirlerken Yoki karşı ateşte öldürülür.

Black Hayate
Ordunun gerçek köpeğidir. Yavru küçük bir köpekken yağmurlu bir günde Fuery'nin acımasıyla alır. Kendisi köpeğe bakamayınca (yatakhanede hayvanların yaşaması yasak olunca) sonunda Riza Hawkeye tarafından benimsenir. Riza onu bazen silah kullanarak bile eğitmiştir. Hayate kasırga anlamına gelmektedir.


Homunculuslar

Lust
Sakin, şehvetli olan Lust seride şeklen ilk homunculustur. Homunculuslar arasında olmasının ana amacı bilgi toplamaktır ve yolculukta filozof taşı yaratmaya çalışan simyacıları ortaya çıkarmak istemektedir. Odak noktası gerçek bir insan olmaktan başka birşey değildir. Kendisi homunculus olmadan önce Ishbal halkındandı, hastalık yüzünden ölür. Scar'ın abisi çok sevdiği Lust'ı simya kullanarak geri döndürmeye çalışır fakat homunculus olmuştur. İnsan olmaya özlem duyar, anılarını yavaş yavaş anımsar. Scar'da Lsut'a aşıktır. Filmde paralel dünyadaki hallerinde beraberlerdi.

Gluttony
Gluttony aç gözlü hep yemek yemeyi seven ve varlıkları çok hızlı bir şekilde yiyebilme yeteneğine sahip şişko, aptal bir homunculustur. Envy'nin kirli işlerini halleder. Lust'ın ölümünü öğrenince çok acılı bir şekilde ağlamaya başlar, Dante onu akılsız bir canavara dönüştürür. Filmde Dante'nin simya saldırılarından kurtulmuş ve şehrin yer altında yaşamını sürdürmüştür. Yer altında daha da büyük bir yapıya sahip olmuş gözlerinin rengi değişmiştir.

Envy
Homunculuslarda en büyük olanlardan Envy gerçekte ne gibi göründüğünü unutmuştur. Tüm insanoğlundan nefret eder ve nefret edebildiği kadar fırsat buldukça bir çok insanı öldürebilir. Envy filozof taşını pek ö nemsemez insan olmayıda istemez. En ünlü cinayeti de Maes Hughes'i öldürmesidir. O zehirlenerek ölmüştür. Babasından nefret ettiği gibi Ed veAl'dan da nefret etmiştir. Dante'den babasının gittiğini öğrenince onu öldürmenin en doğrusu olacağını düşünmeyi inkar etmemiştir. Envy babasının Gate kapısındanda ötede yaşandığını öğrenince onu öldürme duygusu daha da kafasına takılır. Envy kapıdan geçerken bir ejderhaya dönüşür.

Wrath
Wrath onu anlamamasına rağmen simyada tek yetenekli olan kişidir. Normalde homunculuslar simya kullanamazlar fakat Wrath'ın sağ kolu ve sol ayağı onun değildir. Edward annesini geri getirirken onları kaybetmiştir. Gate kapısının sonunda onları almış ve dışarı dünyaya gelmiştir. Wrath aslında Izumi'nin oğlunu geri döndürme girişimininden ortaya çıkmıştır. Wrath, Envy ve grubu tarafından alınarak Dante'nin altında çalışan homunculus grubuna getirildi. Orada Sloth ile karşılaşır ve Sloth ona Izumi'nin yerine bir anne gibi davranır.

Diğer Karakterler

Izumi Curtis
Izumi Al ve Ed'in öğretmenidir. O simyayı dönüşüm çemberi olmadan kullanabilir. Edward'ında bu yetenekten dolayıda payı vardır. Onların eğitimlerinin başlangıcında onları bir adaya bırakır ve bir ay yaşamaları gerekmektedir ve bu sorunun cevabını almak şartıyla: Birimiz hepimiz hepimiz birimiz. Boyu posu yerinde Sieg Curtis adında bir kasap ile evlenir.

SCAR
Ishbal'den sağ kalanlardandır ve simyanın suç olması sebebiyle simyayı reddetmiştir. Gerçek adı açığa vurulmamıştır. Ulusal simyacı Kimblee tarafından kafasındaki X yarasından dolayı Scar adı verilmiştir. Onun sağ kolundaki dövmede dönüşüm çemberi, nesneleri istediği zaman yok etme gücü bulunur. O kolundaki tuhaf işaretlerin neye yaradığı ne olduğunu öğrenmek istiyordu. Daha sonra kolunun abisinin verdiği bir hediye olarak düşündü fakat kasıtsız kolunun özelliği Ed tarafından açığa çıkar. O Nina'yı öldürdükten sonra kolundaki gücün sebebini öğrenir ve cezalandırma olarak kabul eder.

Simyacılara karşı kan davası vardır. Edward kendisini Ishbal'in hedeflerinden biri olduğunu öğrenir fakat Scar'ın arkadaşlığı Elric kardeşler ile değişir özellikle Al ile. Ona, onların kardeşçe sevgileri dokunur, Scar da Al'a Edward'ı öldürmeyeceğine dair söz verir. Sonra 5. labovatuvarda Edward filozof taşı yaratmak için mahkumları kurban etmemeyi seçince onu öldürmekten çekinir. Ed ve Scar Ishbal çocuğu Rick'i beraber Amestris silahlı kuvvetlerinden kurtarırlar , Edward ve Scar anlaşarak uluslar arası tedirginliğin yumuşamasını sağlar. Scar daha sonra kolunun tamamının filozof taşından olduğunu öğrenir, Ishbal'de savaşta ölen birçok insanlardan dönüşüm sağlanmıştır. Scar savaşta Kimblee tarafından yaralanınca abisi kurtulması için ona kolunu verir.

Sigu Curtis
Aşırı derecede yabani birine benzeyebilir ama aslında tamamen tatlıdır. Sevdiklerini korumaktan tereddüt etmez. Izumi'den ilk ve tek erkek çocuğu doğduğundan bir süre sonra ölmüştür. Bu karanlık zamanlarda eşi kaybettikleri bebeği dönüşüm kullanarak geri getirmeyi dener ve o her zaman sorun yapmaması gerektiğini destekler.
Sheska
Sheska merkez kütüphanesinde kayıtları muhafaza etmede görevli bir kütüphanecidir. Bundan çok kitap okumaya daha fazla zaman ayırır. Çok güçlü bir belleği vardır okuduğu kitaplaro harfi harfine aynı bir şekilde söyleyebilir. Dr. Marcoh'un kitabınıda okumuştu ve Elric kardeşlerede kitabın hepsini anlatarak büyük bir yardım etmiştir. Ordu dosyalarınıda düzenlemesi için de ordu ona görev verdi ve Hughes'ede bu konuda yardım etmiştir. Hughes'in ölüm sebebinide kendisi araştırmayı denemiştir. Ölümünden öncede Kral Bradley'in sekreteri Juliet Douglas hakkındada şüphelerde elde eder. Winry merkez şehirde iken Sheska teorisini ona anlattı ve her ikiside sekreterin telefondaki konuşmalarını dinlemeye karar verdi. Sony'nin Aniplex anime DVD'lerinde ve web sitesinde adı Sheska'dır ve bununla beraber FUNimation'un anime DVD ve televizyonlarında adı Scieszka olarak gösterilir.

Paninya
O Rush Valley'de yaşayan bir kızdır. Genç yaşta ayaklarını kaybetmiştir fakat Dominic onun durumuna acıyarak ona bedava oto-mail ayakları verir. Ona teşekkür eder ve o mükemmel şekilde koşup zıplayabilir duruma gelmiştir. O Ed, Al ve Winry'yi, Winry'nin dileği için Dominic'e götürür. Ayrıca animede oto-mail kolu bir yarışmada zarar görmüştür. Paninya Winry ile yakın olurlar ve Paninya ona kendi hayatından ve Dominic'in ona bedava oto-mail verdiği anlatır. Animenin sonunda Winry onun becerilerinin gelişmesinde yardım ederken görülür.

Greed
Kurnaz, yetenekli kibirli ve eski homunculuslardandır ve En iyi Kalkan olarak bilinir. Kendi bedenindeki karbon atomlarını bağlayabilir ve zarar vermek için yeniden düzenleyebilir. İsimsiz olan karbon uyarlamasıyla derisini değiştirir (maden kömürü gibi). Filozof taşında gözü yoktur, güce, kadınlara ve paraya karşı ilgilidir. 2. en eski homunculustur ve Envy'den gençtir.

Martel
Silahlı kuvvetlerden intikam almak için Greed'in grubuna giren chimeralardan biridir. O, Dolcetto ve Roa ile Amestris Özel Kuvvetlerinin parçalarından biridir. Martel bir yılanla oluşturulmuştur ve bundan dolayı çevik hareket eder kolları uzun mesafelere gidebilir. Kimblee'yi görene dek Al'ın vücudunda saklanmaktadır. Martel ona hucum ederken kendini gösterir. Kimblee Al'ı patlatmak için adım attığında kaçar. Greed ile beraber olduğu zamanlar Martel Ouroborus işaretini bilir ve Führer'in sırrrını söylemek için Al'a koşar. Al o görünmesin diye zırhının içine saklanmasını istedikten sonra bunu açıklar. Al onu gizledi ve Martel sessizlik içindeydi, Führer bunun farkına vardı ve gizlice Al'ın arkasına geldi. Al'ın vücudundan içeri kılıç girdi ve Martel onun içinde öldü. Al o içindeyken koşa koşa ağlayarak gitti.

Biddo
Biddo 5. labavotuvarda yaratılan bir chimeradır sonra oradan çıkınca homunculus Greed'i takip eder. Değişmeden önce Martel'in özel ordu takımında Ishbal isyanını teşvik ediyordu. Bir kertenkeleden oluşturuldu. Kuyruğu silah ya da tırmanmak için kullanır.O Greed'in Elric kardeşleri ele geçirmek için gönderdiği ilk baştaydı; Greed onların homunculuslar tarafından kovalanmasını engellemek istedi. Biddo bu işte başarısız oldu, fakat yeni homunculus Wrath'ın ortaya çıktığını anlattı ve simyayı kullanabilme kabiliyetine sahip olduğunu anlattı. Greed ölümsüzlüğe sahip olan şovalye zırhı elde etmek istedi Al'ınki gibi, bu bir homunculus için imkansızdır, Greed baştan beri ruhsuzdu. Biddo sıksık Kimblee'nin yanında görünür ve Greed'in grubunda tek ona güvenir.

Nina Tucker
Shou'nun tek kızıdır. Babasının ayrılmak zorunda olduğu için suçlu hisseder ama onun gerçek düşüncesini bilmemektedir. Elric kardeşler onunla beraber zamanlar geçirirler ve birbirleriyle çok yakın arkadaş olurlar. Ama ne yazık ki babası tarafından köpeği ile beraber konuşan bir chimeraya dönüştürülür.
Lyra
Lieutenant Yoki'nin emri altında olan ve ulusal simyacı olmak isteyen bir simyacıdır. Lyra sonra Dante'nin öğrencisi oldu ve Dante filozof taşını kullanarak kendi ruhunu onun bedeninin içine girmesini sağlamasıyla Lyra öldü. Lyra'nın orjinal bedeni Dante'nin sahip olmasıyla transferin sonucu gibi o da çürümeye başladı. Animenin sonunda her ikisinin kurtulmadığı bilinir, her ikisinin ölümü Gluttony'nin saldırısı ya da Dante'nin kendi ruhununda çürümesinden kaynaklandığı tahmin edilir.

Dante
Dante, Izumi Curti'nin simya öğretmenidir. Bir kaç yüz yıl önce Hohenheim'in gerçek sevgilisiydi. O filozof taşını kullanarak asırlarca diğer bedenlere ruhunu transfer etti. Dante'nin sahip olduğu vücutlar çürüyünce yeni bir vücuda gereksinimi olmaktadır. Simyayı dönüşüm çemberi olmadan yapabilir bunu geçmişte bilinmeyen bir sebeble elde etmiştir. Dante homunculusların lideridir ve onları savaşlarda kullanır böylelikle yeni bir filozof taşının oluşması içinde birçok insanın ölmesi gerekmektedir. Bununla beraber o filozof taşını asla kendi başına yapmamıştır: o hem taşın yaratılması için büyük bir bilgiye gerek duydu ve herhangi birinin ölmesiyle filozof taşının oluştuğuna inandı. Hohenheim'in taşı oluşturma metodlarını kullandı.

Dr. Marcoh
Kristal simyacı olan Marcoh önceden filozof taşının yaratılışında öncü araştırmacıydı. Araştırması için Ishbal Savaşı'nda bir çok masum insanın ölümü ve eziyet çekmesiyle kullanıldı. Ulusal Simyacı posizyonundan kaçtı ve silahlı kuvvetlerden saklanarak kendisine bir doktor süsü veriyordu. Hastalarına yardım etmek içinde oluşturduğu kırmızı taşı kullanmaktadır.

Russel Tringum
Simyacı Nash Tringum'un büyük oğludur, kırmızı suyu ortaya çıkardığını söyler ve merkez şehirde onun üzerine büyük bir araştırma yapar. Babası bunu son Xenotime'da duyar, o ve onun küçük kardeşi Fletcher Elric kardeşi süsü yaratarak babasının hayalini yerine getirmek amacıyla kırmızı su araştırmasına devam eder. Ve gerçeği öğrenir Russel Mugwar'a yardım etmeyi bırakır ve Xenotime'da kalmaya karar verir ve simya gücünü Xenotime yerlilerine yardım etmek için kullanır. Sony'nin aNiplex DVDlerinde aile adı Tringum olarak geçer ama Sony'nin Aniplex websitesinde adı Tlingum olarak geçer. Resmi olmayan bir çeviride de Tringham adı geçmektedir..

Fletcher Tringum
Russell'in küçük kardeşidir. O Elric kardeşler süsünü vermekten rahatsız oluyordu. Ed ve Russel savaşırken küçük kardeşler Al ve Fletcher ise hemen canayakın oldular ve Fletcher Ed ile Russel'in savaşmaması içinde onları ikna etmeye çalıştı. Tringum kardeşler simyada uzman oldukları alan bitkilerdir.
Shou Tucker
O hayatı dikme simyacısı olarak bilinirdi (adının diğer çeviriside dikiş, chimeralara hayat vermesi gibi). O konuşabilen bir chimera ürettikten sonra çok ünlü oldu sadece konuştuğu şey "Ölmek istiyorum" cümlesiydi. Chimera sonunda açlıktan öldü. Ed ulusal simyacısı olmak için çalışmalarını Tucker'ın evinde geçirdi taki Ed'in Tucker'ı chimera yaratmak için karısını kullandığını öğreninceye kadar.. Ulusal simyacı posizyonunda kalması için Basque Grand baskı yaptı ve Tucker aile köpeği Alexander ve kızı Nina'yı yeni konuşabilen bir chimera yapmak için kullandı. Elric kardeşler onu durdurmak için çok geç kaldılar, Tucker'ın konuşmalarıda Ed'i çok kızdırdı, o hem yardım edememişti ve Nina'yıda kaybetmişti, onu avutmak için hiç kimsesi de yoktu. Tucker söylentilere bakılırsa da ordu tarafından öldürülmüştü ama gerçekte 5. labovatuvara Grand'ın süper asker projesi için araştırma yapmaya gönderilmişti. O da Nina'yı yeniden diriltme şansı elde etmişti. Fakat aksilikler sonucu kendisini iğrenç chimera hayvan-adam karışımı bir hale dönüştürdü. Eşine ve kızına verdiği kaderden dolayı ıstırap çekiyordu. Baş kısmı altüst oldu ve sesi çok kısık oldu kulak tırmalayıcı gibi rahatsızlık veriyordu, insan kolları yeni bir deri ile beraber eridi ve ellerive ayakları pençe tarzında oldu. Nina'yı yaratmada başarısız olunca kızının homunculus formunda yeniden dirilmesi için de homunculus grubuna üye oldu.

Rose Thomas
Rose doğunun uzak bir bölgesinde Lior şehrinde yaşar. Cornello'nun dindar eğitimlerinden yanaydı çünkü onun gücünü kullanarak erkek arkadaşı Kain'i hayata geri döndüreceğine inanıyordu. Bununla beraber Cornello'nun erkek arkadaşını konuşabilen bir papağan chimera yaptığını görünce şoka uğradı ve tüm ümitleri parçalandı. Rose yeniden başlaması için mecbur edildi ve sıkıntılı günlerden geçerek orduda mahkum oldu. Bu süre içinde çok kötü günler geçirdi bu kötü sarsıntıya dayanmaya çalıştı ayrıca tecavüz edildiğide söylenmektedir. Serbest kaldıktan sonra bir çocuğuda olmuştur. Scar onu Kutsal Anne gibi göstererek Lior insanları için umut sembolü olarak kullandı. Edward onu öyle görünce felce uğradı. Rose Dante'nin yeni kurbanı seçilmişti ve Dante onun bebeğini Gate kapısının açılması için kullanmayı amaçlıyordu.

Bald
Uçak, tren kaçıran ve yolcuların güvenliğini ticarete dönüştüren bir haydut grubunun lideridir. Gerçekte ordu üyesidir, ve gücünü daha da arttırmak için bir oto-zırh kol istemektedir. Gereksiz bir sebep için oto-zırh kullanması ordu tarafından yasak edilir ve ayrılınca kanun kaçağı olur ayrıca silahlı kuvvetlerden intikam almayı planlar. Stray Rondo'da aynı suçlarını devam ettirince Elricler tarafından ikinci kez hapise düşer.

Father Cornello
O dolandırıcı simyada pek iyi olmayan biridir. Elric kardeşler onun oyununa maruz kaldılar. Sonradan filozof taşı değişti. Sonra Elric kardeşler planını bozdular ve Cornello'yu Gluttony'ye bedava yemek için verildi. Envy Cornello gibi kılık değiştirdi. Silahlı kuvvetleri aldatmaya kadar yönlendi. ( mangada baba adı yerine daha çok kurucu adı olarak kullanılır.)

Barry the Chopper
5. labavotuvarda #66 numara olarak bilinir. Eşini öldüren bir kasaptır. Alışkanlığa bundan sonra başlar ve insanları kesmeye bayılır. Birçok insanı öldürmesinden sonra yakalanıp hapse düşer. Bununla beraber 5. labavotuvarı koruması için görevlendirilir ve böylece Al gibi bir zırha sahip olur. O sadece Riza'nın komutasını dinler çünkü ondan hoşlanmaktadır.

Psiren
Psiren çok hırsızlık yapan kedi kılığına bürünmüş biridir. Simyasını kartlar ve su ile kullanmaktadır. Mükemmel güzelliği ile bilinir ve gerçek adı Clara'dır. Ed'in ilk dişi rakibi Psiren olmuştur. İlk kılığı bir hastahanede hemşire olmasıydı hatta Al'i hırsızlık yapmasının sebebi hastahaneyi kurtarmaktı diyerek kandırmıştır. O sonraki kılığında bir rahibe olur,(çalmasının sebebi olarakta manastırı kurtarmaktı bu sefer), daha sonra okul öğretmeni oldu (hçalmasının sebebi olarakta okulu kurtarmak). Sonunda Ed onu ele geçirir, o Ed'e hoşçakal deyince ona Xenotime giderse filozof taşı hakkında daha fazla bilgi bulacağını söyler. Daha sonra tutuklandıktan bir saat sonra tekrar kaçar.

Sloth
Animedeki en genç homunculustur. Değiştirmeden geçerek Pride onu kendi sekreteri yaptı. Sloth'ın tabiatı sudan oluşmuştur ve hidro kinetiktir (simya kanınlarıya yükselmiş tüm homunculus etkileri uyuşur ve vücundaki su kana dönme özelliğine sahiptir) O Elric kardeşlerin Trisha'yı geri getirme çabasından yaratılmıştır. Homunculuslar arasında tanınamaz formda olan tek homunculustur. Sloth hatıralarından dolayı rahatsız olur ve Elric kardeşleri öldürürse bu acının biteceğine inanır.

Mugwar
O Xenotime'ın en zengin adamlarından biridir ve şehrin büyük bir bölümüne sahiptir. Xenotime'daki altınlar azalınca kırmızı taşları kullanmayı dener. Şehre gelecek olan kristalleri altına dönüştürmek için kullanarak para elde edecekti.

Tringum kırmızı taşın olması için birçok insan öldürmesi gerekecekti ama bu teklifi redetti. O Tringum kardeşlerin rol yapmalarından avantaj sağladı ama onlar babalarının işlerine devam ettiler. O sonra kırmızı suyun basıncı tarafından mağarada ezilerek öldü.

Zolf J. Kimblee
Kimblee koyu kırmızı simyacıdır ve insan bedeninde kimyasal madde bulunan şeyleri bombalara dönüştürebilir. Hasta ve ters bir adam olan Kimblee sivilleri öldürmeyi sevmektedir. Animede Ulusal simyacılar arasında tektir çünkü ellerini beraber kullanarak simyasını aktivite eder fakat simya kapısını görmez. Dönüşüm çemberleri Edward'ınki gibi avuç içlerinde bulunmaktadır

Gracier Hughes
Eşini seven ve ona sadık birisidir. 1910 yılları baharında ilk ve tek çocuğu Elicia Hughes doğar. Gracier nazik bir insandır, Ed'e iyi anne ve en iyi elmalı pay yapan (Daha sonra Winry'ye öğretir) figürü vermiştir.Şansız bir olay yüzünden kızı ile yalnız yaşamaya başlar.
Garfiel
Garfiel Rush Valley şehrindedir ve Winry'nin oto-zrıh rehberidir. Onun rehberi olduktan sonra daha da becerikli olur ama müşteriler daha çok Winry'yi tercih ederler çünkü kol bacak gibi yerlerine elleyen bir kızdan daha çok hoşlanırlar.

Elicia Hughes
Elicia, Maes ve Glacier'in aşırı derecede tatlı olan kızıdır. O doğduğunda merkez şehirde kısa bir ilanda bulunuldu, karların yer kapladığı kış zamanında dünyaya geldi, bu kız babasının ölümünden sonra ailesinden biri eksik olarak yaşamak zorunda kalır.
Alexander
Nina'nın en sevdiği köpeğidir. O aynı Ed'e benzer ve onları kovalayıp üstlerine atlamaya bayılır. Fakat Shou Tucker tarafından Alexander ve Nina konuşan bir chimeraya dönüştürülmüştür.


Salem
Salem Führer Bradley'in oğludur (mangada Wrath, animede Pride). O babası gibidir ve ona saygı duyar. Babasının doğasının farkında değildir. Fakat Mustang , Bradley'e Salem'in doğruyu bilseydi nasıl davranırdı sorusuna "benim zayıflığım bile olamaz" olarak yanıtlar. Mangada Ed ile tanışmak ister ve ona "Ufak simyacı Edward-san" demeyi ister. Ayrıca mangada Al Bradley'in insan olduğunu düşünür çünkü homunculuslar çoğalamaz.

Ishbal Halkı

Old Man
Ishbal'de sağ kalan kişilerin oluşturduğu grubun lideridir, Scar merkezde yaralanınca defalarca onunla ilgilenmiştir. Paralı askerler Ishbal kampına karşı hareket ettiğini öğrenince onlar güneye doğru hareket eder. Animede ya da mangada adı hiç söylenmemiştir.
Teacher
Scar'ın Ishbal'den rehberidir, mukaddes bir adamdır. Ishbal'de insanlara yol gösterir. "İntikam" tohumları büyüten yalnızca intikam alır demektedir.


Leo
Küçük kardeşine bakan bir Ishballidir. Annesininin çocukları ile ilgilenmediğinden ve Ishbal Savaşı'nda evlerine giren askerlerden çocuklarını bırakıp kaçtığı sebebiyle nefret etmektedir. Taki annesinin o zaman gözlerinde olan sorun yüzünden çocuklarını görmeyip yanındaki odaya girip çocuklarını aradığını düşündüğünü öğrenince nefret etmekten vazgeçer.
Rick
Leo'nun küçük kardeşidir ve annesinin kolyesini taşımaktadır. Paralı askerler tarafından ele geçirilir fakat Scar, Ed ve Al'ın yardımıyla kurtarılır. Kurtarma girişimi boyunca nerdeyse ölümle karşı karşıya kalmıştır ama annesinin madalyonu sayesinde kurtulmuştur. Annesinin madalyonu da bu durumdan dolayı kırılınca içinde körlük için küçük haplar bulunduğunu görürler.
Marked Ishbalan
Anahtar karakterlerden biridir, Mattias'a Gran Arcanium yollarında simyayı öğreten biridir. Mattias'ın Ishbal'e girişi sıralarında o simya kullandığı için sürgün edilir ve güney mülteci kampında yaşamaya başlar. Daha sonra Scar abisinin onun tarafından eğitildiğini öğrenince ondan filozof taşının nasıl tamamlanacağını öğrenmek ister. Animede son olarak Ishbal'e, Ishballiler ile geri döner, şehirlerini ve kültürlerini yeniden canlandırmak için yardım eder.

Scar'ın Abisi
Gerçek adı bilinmemektedir. Scar'ın abisi bir kadına aşık olmuştur o hastalıktan ölmeden önce ve onunla evlenmeyi düşünmekteydi. Ölünce simya ile onu geri getirmeyi dener. Başarısız olunca bir homunculus olan Lust'u yaratır ve Scarı'ın abisi Ishbal'de sürgüne gönderilir. O dönüştürme sırasında onun erkek organlarının kaybolduğuda söylenir.
Conqueror of Shambala Filmi

Noah
Bir Roma kızı olan Noah, Ed ile Conqueror of Shambala filminde arkadaş olurlar. Ed onun Thule Birliğine satılmış olmasından sonra kaçısına yardım etmiştir. Onun gücü o insanlara dokunduğunda hafızalarını zor bir durumdan çıkarmaktır. Ed ve Heiderich ile yaşamaya başlayınca sonunda yaşayacak bir yer bulduğu için sevinir. Bunun içinde onlar için çalışmaya başlar ve o kendi hediyesini Ed'in simya bilgisinden elde ederek kullandı ama bu Ed'in diğer dünyaya geçiş yapmasını sağlamak için yeterli değildi. Sonunda Thules kendi amaçlarında başarılı oldular, Dieltinde Ed'i başından atmayı denedi, buna karşın Noah onuda alması için yalvardı ve o onlara güvenmenin gerçekten bir hata olduğunu anladı.

Alfons Heiderich
17 yaşındadır ve Alphonse ile benzerlik taşır ve filmde Edward ile arkadaş olmuşlardır. Ed diğer dünyada o ve kardeşi ile yaptığı yolculuğu anlatınca biraz sinirlenir çünkü diğer dünyaya ve simyanın kullanılabildiğine inanmasa onun hikayelerini ilginç bulur. Onlar ne zaman Noah ile arkadaş olunca o çok mutlu olur çünkü Ed insanlar arasında sosyalleşmeye başladığını düşünür. Bilimsel çalışmasını takip ettiği sürülebilen Alman roket başarılarına kanıtlamak istemektedir böylelikle dünyaya kendinden bir işaret bırakabilmek ister.

Dietlinde Eckart
Shambala filminde önemli bir pozisyonda oturur. Simyaya ilişkin bilgiler öğrenir ve diğer dünyada Hohenheim ve Envy, colaborators yardımıyla Dietlinde'nin Gate kapısından geçişini sağlayabildi. Gerçek isteği tahminen kasım 9 daki darbe boyunca Nazilerle gizli çalışırken güçlü bir yere ulaşmaktı. Envy ve Hohenheim kullanarak o ilk olarak Liore'e kapıdan geçerek zırhlı savaşçı gönderdi. Savaşlar Ed'in diğer bir yanda yaptığı hareketler ile Al tarafından yok olmaısını sağladı.

Manga Karakterleri

Storch
Sadece mangada yer alır.Storch Führer Kral Bradley'in kişisel sekreteri ve danışmanıdır (animedeki Juliet Douglas yerine) Korkunç gaddar gözleri ve bitkin bir görünüşü vardır. Orduda sık sık arka planda görülür.
Ran Fan
Mangada Lin Yao'nun iki gardiyanlarından birisidir. Ling ayrıca Ran Fan ve Fu ile aynı ailedendir ama biz ilişkilerinin bağlantılarının nasıl olduğu asla söylenmemiştir. O ve Ling Bradley'in homunculus olduğunu bulan ilk kişilerden olmuştur. Biz yaşını asla bilmiyoruz ama Ling'in konuşmalarında kız olarak geçti ve onunla aynı yaşlar arasında olduğunu varsayabiliriz.O çok becerikli bir savaşçıdır ve bir çok savaşta Envy ile savaşırken görülür. Çok sessiz biridir ve Ling'i derinden bir şekilde önemsemektedir. Managada bölüm 50'de Ling'i korumak için savaşa geri dönmek ister ama o sol kolunu kaybetmiştir ve dinlemeye halen ihtiyacı vardır. Bu nedenle Ling'in güvenliğini düşünürken bile kendini unutur.Manganın son konusunda Al'dan kolu için bir oto-mail almak istediğini talep etmiştir.

Mei Chang
Mei Chang sadece mangada geçen bir karakterdir. Xing'in uzak doğu ülkesinden olan bir simyacıdır. Onun Xing'teki klanının ölümsüzlük sırrını araştırıyordur. Mei Ed'den hoşlanmaktadır o, onu resimlerde uzun yakışıklı biri olarak bilir onunla tanışınca ona fasulye çocuk olarak seslenir.Mei 10 yaşından büyük değildir fakat simyada çok başarılıdır. Onun özel bir tekniğide simyada bıçakları kullanarak iki tane simya çemberi oluşturur (formula çemberi olarak seslenir Xing'te): ilginç olan kullandığı çemberden biride Dante'nin Gate kapısını kontrol etmek için kullandığına benzemektedir.

Joliot Comanche
Joliot Comanche gümüş simyacısıdır ve sadece mangada bulunmaktadır. Ishbal Savaşı'nda sol bacağını kaybeder. Oto zırh yerine askı-bacak kullanmaktadır. Scar ile savaştıklarında bacağının çevik ve atletik olduğu görülmektedir.Kimblee gibi dönüşüm çemberi ellerindedir.
Knox
Sadece mangada bulunur. Otopsiler yapan ordu doktorudur. Knox, Roy Mustang'ı Ishbal isyanından bilir. Mustang gibi yeteneklidir.

Ling Yao
Mangada Xingese imparatorunun seçkin 12. oğludur. Yaşlı gözüküyor olmasına rağmen 15 yaşındadır, boyu çok uzundur buda Edward'ı ümitsizliğe kaptırır. O Yao klanının varisidir. Babasının ölümcül hastalığı nedeniyle ülkesinden filozof taşını bulmak için ayrılır. O aldırmaz, hizmetçilerini sinir eder bir tavrı olsada onların hepsini önemser.